Twój koszyk: Ilość pozycji: 0szt. wartość: 0,00 PLN
dokonaj zakupu

Grupy towarowe

biżuteria FOSSIL
biżuteria MICHAEL KORS
biżuteria PAUL HEWITT
biżuteria TOMMY HILFIGER
okulary OAKLEY
okulary RAY BAN
paski
smartband HEAD
zegarki ADIDAS
zegarki ANNE KLEIN
zegarki ARMANI EXCHANGE
zegarki CALVIN KLEIN
zegarki CASIO
zegarki CLUSE
zegarki DANIEL WELLINGTON
zegarki DIESEL
zegarki DKNY
zegarki FESTINA
zegarki FOSSIL
zegarki G-SHOCK
zegarki GUESS
zegarki KENNETH COLE
zegarki LACOSTE
zegarki LORUS
zegarki MARC JACOBS
zegarki MICHAEL KORS
zegarki NAUTICA
zegarki NIXON
zegarki OBAKU
zegarki ORIENT
zegarki PAUL HEWITT
zegarki PHILIPPE STARCK
zegarki Q&Q
zegarki SEIKO
zegarki SKAGEN
zegarki TIMEX
zegarki TOMMY HILFIGER
zegarki TRIWA
OUTLET
PROMOCJE TYGODNIA
USŁUGI
wszystkie zegarki

Kontakt

Celem uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt:

Tel.: 501 479 938
GG: 7581688
E-mail: sklep@zegarki24h.pl

FACEBOOK

Wysyłka kurierem GRATIS

Opinie na WWW.CENEO.PL

Opinie na WWW.SKAPIEC.PL

Opinie na WWW.OPINEO.PL

FAQ

Pytanie: Co to jest koperta zegarka?
Odpowiedź: Koperta zegarka to obudowa, w której znajdują się wszystkie wewnętrzne części zegarka. Najczęściej wykonana jest ze stali szlachetnej, nierdzewnej. Spotkać można również koperty wykonane z takich materiałów jak: tytan, złoto, srebro, platyna. Coraz częściej używane są też związki utwardzonych tworzyw sztucznych.

Pytanie: Czym jest koronka zegarka?
Odpowiedź: Koronka jest najczęściej usytuowana w środkowej części koperty zegarka. Umożliwia ustawienie godziny, dnia tygodnia, czy też miesiąca. Jest połączona z mechanizmem zegarka poprzez uzwojony trzpień przechodzący przez otwór w kopercie. W związku z ochroną wodoszczelności czasomierza montowane są uszczelki. W zegarkach z wysoką wodoszczelnością, sportowych, bądź przeznaczonych do nurkowania, koronka często jest wkręcana na rurkę/tubę wystającą z koperty zegarka.

Pytanie: Jakie rodzaje szkiełek używane są w zegarkach?
Odpowiedź: Szkiełko w zegarku pełni bardzo ważną rolę: chroni tarczę zegarka. Najczęściej używane są trzy rodzaje szkiełek: hesalitowe (akrylowe, plastikowe), mineralne, szafirowe.
Szkło hesalitowe z oczyszczonego i utwardzonego Polipropylenu. Cechuje się najniższą odpornością na zarysowania. Według 10 stopniowej skali twardości Mohsa jest na poziomie wartości 1. Trzeba jednak pamiętać, że ogromną zaletą szkła hesalitowego jest możliwość jego polerowania, gdy zajdzie taka potrzeba.
Kolejny rodzaj to szkła mineralne. Wykonane z krzemu oraz innych dodatków i poddawane obróbce cieplnej, dzięki czemu uzyskują dość wysoką twardość – na poziomie 4-5. W efekcie są dużo bardziej odporne na delikatne zarysowania niż szkła hesalitowe.
Szkła szafirowe są najdroższym, ale też najtwardszym materiałem używanym na szkiełka w zegarkach. Wykonane są na bazie tlenku aluminium. Są około trzy razy twardsze od szkła mineralnego i 20 razy twardszy od szkła hesalitowego. Czasem szkło szafirowe pokrywane jest specjalną powłoką anty-refleksyjną.

Pytanie: Jak działa podświetlenie w moim zegarku?
Odpowiedź: Obecnie producenci oferują kilka rozwiązań podświetlenia w zegarkach. Niektóre zasilane są baterią, inne skumulowanym światłem z innych źródeł. Występują również zegarki wykorzystujące specjalne substancje luminescencyjne. Każda z tych metod jest skuteczna i uruchamiana poprzez przyciski umieszczone na kopercie zegarka.

Pytanie: Czy mój zegarek jest odporny na kontakt z wodą?
Odpowiedź: Obecnie większość zegarków jest co najmniej określana mianem water resistant, co oznacza, że są wytrzymałe na okazjonalne, bardzo przypadkowe, drobne zachlapania. Aby prawidłowo użytkować zegarek w wilgotnych warunkach musimy pamiętać o przestrzeganiu rekomendacji producenta. Klasa wodoszczelności – podana na kopercie lub tarczy – umożliwi nam określenie bezpiecznych dla naszego czasomierza warunków.

• 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar:
Odporne jedynie na przypadkowy kontakt z wodą, np. podczas mycia rąk lub deszczu.
• 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar:
Klasa ta umożliwia kąpiel w wannie, prysznic.
• 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar:
Możliwe jest już pływanie w zegarku, a nawet nurkować bez butli z tlenem i akwalungu.
• 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar:
Dozwolone jest pływanie i nurkowanie z akwalungiem.
• 300m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar:
Zegarki w klasie 300 m umożliwiają nurkowanie z butlą do kilkudziesięciu metrów.
• Wyższe:
Klasa powyżej 300m to profesjonalne zegarki do nurkowania.

Nie należy mylić klasy wodoszczelności z ilością metrów, do których można zejść pod wodę. Należy pamiętać, iż oznaczenie 30m nie określa, że w zegarku można zejść 30 metrów pod wodę. Klasy wodoszczelności określone zostały w warunkach laboratoryjnych, gdzie na zegarek działało tylko ciśnienie statyczne. W normalnych warunkach na czasomierz działa dodatkowo ciśnienie dynamiczne. Jest to ciśnienie wywołane ruchem. Opór wody, który czujemy podczas pływania, działa również na uszczelki naszego zegarka. Okazać się zatem może, że pod samą powierzchnią wody jesteśmy w stanie wywołać na nasz zegarek takie samo ciśnienie, jakby był on zanurzony w bezruchu na głębokości kilkunastu metrów.

Pytanie: O czym należy pamiętać korzystając z wodoszczelnego zegarka?
Odpowiedź: Pływając w wodoszczelnym zegarku należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach:
• Pamiętaj o klasie wodoszczelności i rekomendacjach producenta dla tej klasy. Nigdy nie używaj zegarka w warunkach, które przewyższają jego klasę wodoszczelności.
• Będąc pod wodą, czy to pływając w basenie, czy w jacuzzi, czy tylko biorąc prysznic, nigdy nie używaj żadnych przycisków, ani koronki. W przypadku zegarków z dokręcaną koronką, należy upewnić się, że jest ona dokładnie zakręcona. Ważne jest również, aby szkło zegarka nie było w żaden sposób uszkodzone. Pod wodą nie korzystamy z chronografu, ani też nie ustawiamy zegarka.
• Nie należy narażać zegarka na szok termiczny, czyli należy unikać gwałtownej zmiany temperatur. Działa to bardzo niekorzystnie na uszczelki zegarka. Może on przez to stracić wodoszczelność na chwilę. Dostanie się małej ilości wilgoci do wnętrza zegarka może doprowadzić, np. do zaparowania.
• Po kąpieli w słonej wodzie niezwłocznie należy opłukać zegarek w wodzie słodkiej. Jeżeli zegarek posiada ruchomy pierścień, należy pamiętać, aby poruszać nim podczas płukania w świeżej wodzie. Zapobiegnie to powstaniu korozji.
• Jeżeli doszło już do utraty szczelności należy udać się jak najszybciej do punktu serwisowego. Zbyt późna reakcja może mieć katastrofalne skutki, gdyż wilgoć powoduje korozję najistotniejszych elementów mechanizmu.

Pytanie: Czy zegarek może stracić wodoszczelność podczas wymiany baterii?
Odpowiedź: Oczywiście. Dzieje się tak, gdy zegarek zostanie nieprawidłowo zamknięty, lub zegarmistrz nie zwrócił uwagi na stan uszczelek, lub w nieprawidłowy sposób umieścił ją w kopercie zegarka. Wymiana baterii jest doskonałą okazją do sprawdzenia stanu uszczelek naszego zegarka.

Pytanie: Co może być przyczyną zatrzymania zegarka?
Odpowiedź: Może być kilka przyczyn zatrzymania zegarka. Najpierw określ czy Twój zegarek jest kwarcowy czy też automatyczny. Jeżeli posiadasz zegarek kwarcowy najbardziej prawdopodobną przyczyną jest rozładowanie baterii. Możesz udać się do najbliższego zegarmistrza i poprosić o sprawdzenie stanu naładowania baterii.
W przypadku zegarka automatycznego najprawdopodobniej zegarek musi być ponownie nakręcony. Aby zegarek z automatycznym naciągiem działał poprawnie, należy go nosić. Poszczególne mechanizmy mają różną rezerwę naciągu (od 24 do 52 godzin). Jednakże nie noszony zegarek musi się w końcu zatrzymać. Przed założeniem należy zegarek nakręcić koronką ok. 10 razy, aby go uruchomić. Następnie ustawić datę i godzinę i założyć na rękę.

Pytanie: Jak działa zegarek Automatic?
Odpowiedź: Zegarek Automatic to zegarek mechaniczny wyposażony dodatkowo w urządzenie nazywane automatycznym naciągiem. W przypadku zegarka Automatic do prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest ruch nadgarstka. Umożliwia on automatyczny naciąg sprężyny zegarka: Wahnik – ciężarek w formie półkola, poprzez system kółek naciąga sprężynę zegarka.

Pytanie: Co oznacza skrót PVD?
Odpowiedź: Physical Vapour Deposition. Jest to technologia złocenia, gdzie pod wysokim ciśnieniem warstwa azotku tytanu pokrywana jest warstwą złota. Taka powłoka jest wysoce odporna na wycieranie i dzięki temu złocenie utrzymuje się bardzo długo.

Pytanie: Co obejmuje gwarancja zegarka?
Odpowiedź: Gwarancja udzielana jest na mechanizm zegarka. Nie są objęte gwarancją:
• bateria
• normalne zużycie eksploatacyjne i starzenie (np. zarysowania na szkiełku; zmiany koloru i/lub zmian właściwości materiałów, z których wykonano niematowione paski i łańcuszki, takie jak skóra, tkanina, kauczuk; złuszczania się powłok galwanicznych)
• uszkodzenia, którejkolwiek części zegarka w wyniku niewłaściwego użytkowania, braku staranności, zaniedbania, wypadków (uderzeń, wgnieceń, zgnieceń, zbicia szkiełka, itd.), użytkownika niezgodnego z przeznaczeniem oraz nieprzestrzegania instrukcji obsługi
• zegarek, na którym były wykonywane operacje przez osoby nieupoważnione lub którego pierwotny stan został zmieniony poza kontrolą.

Pytanie: Jaka jest różnica między chronografem a chronometrem?
Odpowiedź: Chronograf to najczęściej sportowy zegarek wyposażony w funkcję stopera. Posiada dwie lub trzy mniejsze tarcze, które służą do pomiaru minut i godzin.
Chronometr natomiast to bardzo dokładny zegarek. Musi być przetestowany przez Control Officile Suisse de Chronometers (COSC) – oficjalne laboratorium w Szwajcarii. Testy te zapewniają, że zegarek będzie wskazywał dokładny czas w okresie 15 dni, pomimo zmian temperatury i pozycji. Innymi słowy zegarek może mieć nie więcej niż 15 sekund błędu pomiarowego w ciągu dnia, aby być określonym jako chronometr.

Pytanie: Jak długo powinna działać bateria w moim zegarku?
Odpowiedź: Baterie najczęściej działają około 1,5 roku, chyba że inna liczba została określona przez producenta. Oczywiście ten przedział czasu może być różny w przypadku różnych zegarków. Zależy to od specyficznych funkcji, które posiadają i częstotliwości ich używania.

Pytanie: Wskazówki chronografu nie wracają w pozycję zero podczas resetowania, dlaczego?
Odpowiedź: W takiej sytuacji chronograf wymaga kalibrowania. Aby to zrobić postępuj zgodnie z załączoną do zegarka instrukcją lub odwiedź stronę internetową producenta. Najczęściej możliwe jest to na drugim wysuwie koronki przy pomocy przycisków chronografu.

Pytanie: W jaki sposób powinienem dbać o zegarek automatyczny?
Odpowiedź: Zegarki automatyczne nie posiadają baterii, jednak pomimo to wymagają rutynowego serwisowania/konserwacji, aby działały poprawnie.
Zegarki z naciągiem automatycznym kumulują energię podczas ruchu nadgarstka użytkownika. Pomimo to dobrze jest nakręcać je co jakiś czas, nawet jeżeli zegarek jest noszony regularnie.
Jeżeli zegarek taki jest noszony codziennie dobrze jest nakręcić go raz na dwa tygodnie. Zapewni to ciągły ruch zębatek oraz płynność oleju. Po prostu kręć koronką, aż poczujesz lekki opór.
Jeżeli zegarek nie jest noszony codziennie, powinien być nakręcany dwa razy w tygodniu, aby zapewnić ciągłość działania.
Unikaj ustawiania daty w nocy. Mechanizm datownika jest uruchamiany w godzinach nocnych i nie należy zakłócać tego procesu.
Kategorycznie unikaj używania zegarka automatycznego podczas uprawiania sportów wymagających intensywnego ruchu rąk (tenis, baseball, golf, itp.). Intensywny, ciągły ruch może doprowadzić do zniszczenia mechanizmu zegarka.

Pytanie: W jaki sposób powinienem czyścić zegarek?
Odpowiedź: Do czyszczenia zegarka najlepiej jest używać szmatki nie pozostawiającej włókien oraz wykałaczki. Przy pomocy wykałaczki jesteś w stanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia z bransolety oraz koperty. Szmatka natomiast pozwoli je dokładnie usunąć. Jeżeli zegarek jest wyposażony w pasek skórzany, czyszczeniu poddawaj tylko kopertę. Nigdy nie używaj chemii gospodarczej, gdyż są to środki bardzo żrące i mogą uszkodzić różne części zegarka.

Pytanie: W jaki sposób mogę zapewnić, że mój zegarek będzie zawsze w dobrej formie?
Odpowiedź: Jest kilka żelaznych zasad które zapewnią długowieczność Twojemu czasomierzowi:
1. Zawsze pamiętaj o osuszeniu zegarka po każdorazowym jego kontakcie z wodą. Najlepiej użyć szmatki nie zostawiającej włókien. Tych kilka minut zapewni, że kluczowe komponenty mechanizmu nie zardzewieją.
2. Pamiętaj zawsze o zachowaniu szczególnej ostrożności i uwagi w stosunku do szkiełka zegarka. Nawet w przypadku wysoce odpornych szkieł staraj się unikać zadrapań, rys, itp. Każda rysa, nawet najmniejsza, może umożliwić aby wilgoć, czy też kurz dostały się do mechanizmu zegarka.
3. Poddawaj swój zegarek regularnym przeglądom. Jak każde urządzenie mechaniczne, tak i zegarek powinien być czyszczony, serwisowany, itp. Regularne przeglądy u lokalnego zegarmistrza zapewnią, że zegarek będzie punktualny.
4. Nie należy narażać zegarka na gwałtowne zmiany temperatury (ekspozycja na słońcu, a następnie zanurzenie w zimnej wodzie) lub na skrajne temperatury (powyżej 60° C lub poniżej 0° C).
5. Nie należy narażać zegarka na działanie silnych pól magnetycznych, wytwarzanych na przykład przez głośniki, telefony komórkowe, komputery, lodówki lub inne urządzenia elektryczne.
6. Należy unikać szoków termicznych lub mechanicznych: mogą one spowodować uszkodzenie zegarka.
7. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, perfumami, produktami kosmetycznymi, itd. Produkty te mogą uszkodzić bransoletę, pasek, kopertę lub uszczelki zegarka.
8. Należy regularnie czyścić kopertę oraz bransoletkę zegarka przy pomocy miękkiej szmatki, aby zapobiec korozji spowodowanej poceniem. Wszystkie zegarki wodoszczelne mogą być czyszczone za pomocą szczoteczki do zębów oraz wody z mydłem, a następnie powinny zostać osuszone przy użyciu miękkiej szmatki. W przypadku zanurzenia w morskiej wodzie, należy opłukać zegarek w wodzie niezasolonej, a następnie dokładnie osuszyć.
9. Zegarki oraz paski/bransolety wykonane z tworzywa sztucznego ulegają zmianom kolorystycznym z biegiem czasu. Proces ten może zostać przyśpieszony przez pot, farbowaną odzież oraz substancje chemiczne. Zalecane jest impregnowanie.

Pytanie: Jakie typy mechanizmów są najczęściej spotykane?
Odpowiedź: Zegarki napędzane są pracą mechaniczną sprężyny, która przechowuje energię zgromadzoną w wyniku: ręcznego lub automatycznego skręcenia lub baterii.
Zegarki mechaniczne czerpią napęd z mechanicznej sprężyny przechowującej energię zgromadzoną w wyniku ręcznego lub automatycznego skręcenia. Mechanizm automatyczny nakręca sprężynę przy pomocy rotacyjnie poruszającego się wahnika o asymetrycznie rozłożonym ciężarze. Takie zegarki nie potrzebują baterii.
Mechanizmy z naciągiem ręcznym: Sprężyna nakręcana jest ręcznie przy pomocy koronki. Mechanizm może pracować samodzielnie przez 38 do 42 godzin z dokładnością od -5 do +30 sekund na dobę.
Mechanizmy z naciągiem automatycznym: Sprężyna kumuluje energię przekazywaną z pracy obracającego się wahnika wprawionego w ruch przez ruchy ręki użytkownika zegarka. Gdy zegarek jest w pełni nakręcony może pracować samodzielnie przez 38-42 godzin z dokładnością od -5 do +30 sekund na dobę. Odchylenia – zwalnianie i przyspieszanie pracy – znoszą się poprawiając ogólną precyzję pracy mechanizmu.
Mechanizmy kwarcowe: źródłem energii w zegarkach kwarcowych jest miniaturowy akumulator energii o długości pracy od 2 do 5 lat, zależnie od jakości baterii i warunków jej użytkowania. Dokładność pracy mechanizmu kwarcowego opiera się na wykorzystaniu oscylatora kwarcowego, czerpiącego energię z baterii i wyznaczającego z wysoką precyzją rytm pracy mechanizmu. Oscylator generuje impulsy w optymalnej frekwencji 32768 Hz (lub cykli na sekundę). Proces niweluje odchylenia do niemal niezauważalnych poziomów, dzięki czemu mechanizmy kwarcowe mogą pochwalić się doskonałą precyzją, której typowe maksymalne niedokładności chodu to +/-20 do 30 sekund na miesiąc.

Pytanie: Jak dokładny jest mój zegarek?
Odpowiedź: Zegarki mechaniczne mają wysoką dokładność. Wynosi ona +/-15 sekund na dobę. Wpływ na nią mają liczne czynniki, nawet takie jak warunki atmosferyczne.

Zegarki mechaniczne z certyfikatem chronometru mają tolerancję +/-5 sekund na dobę.

Zegarki kwarcowe, w których za dokładność chodu odpowiedzialny jest impuls elektryczny przepuszczony przez kryształ kwarcu, mają tolerancję +/- 10 sekund na miesiąc.

Pytanie: Czy kolor różowego złota będzie zmieniał odcień podczas użytkowania?
Odpowiedź: Zmiana koloru bransolety jest zjawiskiem normalnym i naturalnym. Kolor różowego złota został naniesiony na powierzchnię metodą PVD. Zawsze w przypadku koloru różowego złota widoczna jest zmiana kolorystyczna z biegiem czasu. Wynika ona z utleniania się miedzi zawartej w domieszce składu materiałowego. Proces ten widoczny jest nie tylko w przypadku powłok PVD, ale również w przypadku prawdziwego różowego złota. Proces ten dotyczy nie tylko zegarków, ale również klasycznej biżuterii. Proces taki może zostać przyśpieszony poprzez kontakt bransolety z substancją chemiczną, np. balsamem, kremem do rąk lub perfumami.

SŁOWNIK PRZYDATNYCH TERMINÓW:
EOL: wskaźnik zużycia baterii. mechanizmy kwarcowe wyposażone są we wskaźnik zużycia baterii EOL. W takich modelach wskazówka sekundnika zacznie pracować przeskakując co cztery sekundy sygnalizując konieczność wymiany baterii w przeciągu 3-5 najbliższych dni.
Bar: Jednostka ciśnienia, której nazwa pochodzi od greckiego słowa βαρύς, barýs, oznaczającego „ciężki”. W barach wyraża się ciśnienie jakiemu poddawany jest zegarek podczas testu wodoszczelności np. ciśnienie 10 barów odpowiada ciśnieniu panującemu pod wodą na głębokości 100 metrów.
Chronograf: Czasomierz z wbudowanym stoperem. Standardowo ma funkcje Start i Stop, ale może mieć także bardziej złożone funkcje sumowania pomiarów oraz odmierzania międzyczasów. Z funkcji chronografu korzysta się przy pomocy przycisków.
Częstotliwość: W zegarkach kwarcowych lub elektronicznych jest to ilość wibracji na sekundę wykonywanych przez wbudowany oscylator. Wartość określana jest w Hertzach.
Zegarek elektroniczny: Tak nazwany zegarek będzie zawierał komponenty elektroniczne, takie jak tranzystory oraz zintegrowane lub zewnętrzne obwody. Przykładami zegarków elektronicznych są zegarek kwarcowy i wszystkie zegarki prezentujące odczyty funkcji w formacie cyfrowym.
GMT: Greenwich Mean Time, czas w Greenwich (Londyn) uznany, w 1884 roku, za podstawę do obliczania standardowego czasu na całym świecie. Ziemię podzielono na 24 strefy czasowe, a południk zerowej godziny przebiega właśnie przez Greenwich, dziś dzielnicę Londynu. Dlatego czas lokalny w Nowym Jorku często przedstawia się w formacie GMT-5, w Sydney GMT+10, w Bangkoku GMT+7 itd.
Hertz: Liczba wibracji lub obrotów na sekundę. Patrz Częstotliwość.
Koronka: Zewnętrzny element koperty służący do nastawiania czasu i daty w zegarku.
Moduł: Mechanizm we wnętrzu zegarka kwarcowego, odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.
Odporność na działanie pól magnetycznych: w stosunku do zegarków, których dokładna praca mechanizmu jest zabezpieczona przed negatywnym oddziaływaniem zewnętrznych pól magnetycznych.
Przycisk: Zewnętrzny element koperty, pozwalający użytkownikowi korzystać z różnych funkcji zegarka.
Rotor: Inaczej Wahnik
Teleskopy: Teleskopy służą do połączenia paska lub bransolety z zegarkiem. Występują: proste lub wygięte w łuk.
Timer: Funkcja zegarków kwarcowych pozwalająca na odmierzanie czasu wstecz, od wyznaczonego punktu do zera. Gdy czas osiągnie zero zegarek sygnalizuje to sygnałem dźwiękowym.
Uszy koperty: Zewnętrzny element koperty uformowany tak, by istniała możliwość przymocowania do niej paska lub bransolety na teleskopach. Uszy mogą przybierać różne kształty, zależnie od stylu zegarka.
Wahnik: W zegarkach mechanicznych z naciągiem ręcznym, sprężyna skręcana jest przez obracający się wahnik, zwany także rotorem.
Wyświetlacz: W kwarcowym zegarku jest to obszar, na którym można odczytać wskazania rozmaitych funkcji w formacie cyfrowym.
Wyświetlacz LCD: Liquid Crystal Display – Wyświetlacz ciekłokrystaliczny wykorzystywany do prezentacji pomiarów funkcji w zegarkach kwarcowych.
Zintegrowany obwód: Serce mechanizmu zegarka kwarcowego składa się z dużej ilości komponentów elektronicznych, które tworzą w pełni funkcjonalne obwody. Takie zintegrowane obwody są wystarczająco złożone, by porównać je z miniaturowymi komputerami. Kontrolują emitowanie sygnału o wysokiej frekwencji odpowiedzialnego za dokładność pracy zegarka oraz pojedyncze funkcje takie jak chronograf, alarm itp.
Zintegrowany pasek/bransoleta: Zintegrowany pasek lub bransoleta tworzą z zegarkiem jedną całość. Na początku zintegrowane paski i bransolety wykonywane były z gumy lub ze stali. Dziś doskonale dopasowane są także paski skórzane.